Şekersiz Soğuk Tiramisu

Güncelleme tarihi: 3 Mar 2019


Çocukluğumda en sevdiğim pasta, annemin yaptığı yalancı tiramisuydu. Vegan olduktan sonra ise özlediğim nadir navegan yiyeceklerden biri, yine annemin yalancı tiramisusuydu. Buna oldukça benzeyen vegan tiramisular da yaptım (bir gün tam istediğim gibi olunca onun da tarifini paylaşacağım!) - fakat bunların içeriğinde şeker bulunuyor ve pişirmek gerekiyor.


Şimdi sizinle paylaşacağım tarif ise tamamen dürüst olmam gerekirse, tiramisu değil, tiramisumsu :). Tat profili kesinlikle tiramisuyu andırıyor, fakat içeriğinde rafine şeker veya un bulunmuyor ve pişirmek de gerekmiyor. Bunun yerine hurma, badem, kaju gibi sağlıklı malzemelerle soğuk bir pasta elde ediyoruz! Kıvamı sanki dondurmalı pasta gibi oluyor, tadı ise tek kelimeyle mükemmel!

Şekersiz Soğuk Tiramisu

vegan, şekersiz, glutensiz

bekleme: 6-7 saat veya 15 dakika + yapımdan sonra 4 saat hazırlama: 30 dakika özel ekipman: rondo, blender

Malzemeler

Tabanı için:

10-15 adet (boyutuna ve sizin damak tadınıza bağlı olarak) çekirdeksiz hurma*

1 bardak çiğ badem

1 bardak hindistan cevizi tozu (kurutulmuş)

1 yemek kaşığı kakao

Kreması için:

3 bardak çiğ kaju (yaklaşık 6-7 saat soğuk suda veya 15 dakika kaynar suda bekletilmiş)

12-15 adet (boyutuna ve sizin damak tadınıza bağlı olarak) çekirdeksiz hurma*

7 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (sıvı halde)

2 yemek kaşığı neskafe tozu (ve üzerine 1-2 çay bardağı kadar kaynar su)**

2 yemek kaşığı limon suyu

2 tatlı kaşığı vanilya özütü

1-2 yemek kaşığı kakao

Üzeri için:

Yaklaşık 1 yemek kaşığı kakao

Yapımı

1) Vaktiniz varsa, kajuları 6-7 saat soğuk suda bekletin (vaktiniz yoksa, sadece 15-20 dakika sıcak suda da bekletebilirsiniz).

2) Tabanı için hurma dışında tüm malzemeleri iyice karışana kadar blender ya da mutfak robotundan geçirin. Bademler biraz parça parça kalsın, toza dönmesin :)

3) Hurmaları da ekleyip yapışkan bir kıvam alana kadar çekin.

4) Kenarları çıkan bir kek kabının altını yağlı kağıtla kapladıktan sonra taban malzemelerini ekleyip, iyice bastırın. Buzluğa atın.

5) Neskafenize 1-2 çay bardağı kadar sıcak su ekleyin.

6) Krema için kajuların suyunu süzüp blender’a alın. Üzerine hurmaları, hindistan cevizi yağını, limon suyunu ve vanilya özütünü ekleyin. Son olarak da, blender’ınızın bunları çekmesini sağlayacak kadar, olabildiğince az miktarda kahve ekleyin. Blender'da krema kıvamına gelene kadar karıştırın. Sabırla bekleyin kajular parça parça kalmasın :). Tadına bakın, istediğiniz malzemeden biraz daha ekleyin (mesela yeterince tatlı değilse, hurma eklemek gibi).

7) Kremanın yarısını tabanın üzerine kek kalıbına dökün. Buzluğa atın.

8) Kremanın geri kalanına 1-2 yemek kaşığı kadar kakao ekleyin (bitter bir kakaonuz varsa daha az ekleyin). Çekilmesini kolaylaştırmak için de biraz neskafe ekleyin. Blender’dan geçirin, tadına bakın. Eğer acıysa, biraz daha hurma ekleyin.

9) Kakaolu kremayı da pastanın üzerine ekleyin ve eşit bir şekilde yayın.

10) 4 saat kadar buzlukta bekletin.

11) Üzerine, isteğe bağlı olarak bir yemek kaşığı kadar kakaoyu, bir süzgeç yardımıyla ince bir katman oluşturacak şekilde dökün.

12) Pastanızın bir resmini çekip, instagram’dan Gizem’e yollayın 😊. Beğendiyseniz, bir de aşağıya yorum bırakın 😊.

Notlar ve Tavsiyeler

*Eğer blender'ınız çok güçlü değilse hurmaları yumuşaması için sıcak suda yaklaşık 10 dakika bekletin.

**Neskafe kullanmak istemiyorsanız, koyu filtre kahve veya badem sütü de kullanabilirsiniz.

Lütfen bu tarifi tadına baka baka yapın! Tatlandırmak için hurma kullanıyoruz. Hurma, doğal bir ürün olduğu için, şeker gibi standart bir tat değil. Hurmanızın tipine, boyutuna, kuruluğuna, tatlılığına göre kaç adet koymanız gerektiği fark edebilir.

Pastayı buzlukta muhafaza edin. Tüketeceğiniz dilimi, yemeden bir 10 dakika kadar önce oda sıcaklığında bekletirseniz, tam kıvamında olacaktır!

Bu tarifi denerseniz lütfen aşağıya yorumunuzu yazın! Aynı zamanda instagram'a da resmini eklerseniz, beni de etiketlemeyi unutmayın :) 💜Gizem

#tiramisu #çiğ #şekersiz #glutensiz #kaju #soğukpasta

1,967 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör