Pothos Sarmaşığı Bakımı

Sanırım benim en sevdiğim ev bitkisi pothos, yani salon sarmaşığı. Bakımı en kolay ev bitkilerinden biri (bu bitkileri şu videomda paylaşmıştım). Az ışıkta büyüyebiliyor. Upuzun dallarıyla evinizde bir yağmur ormanı etkisi yaratıyor. Çoğaltması en kolay bitkilerden biri. Bir ihtiyacı olursa da bunu size hemen belli ediyor.

az ışık, 1-2 haftada bir su

Pothos ışık miktarı

Pothos evinizdeki karanlık yerler için ideal bir bitki. Direkt güneş almayı pek sevmiyor. Parlak, fakat direkt olmayan, filtrelenmiş ışığı tercih ediyor.


Eğer pothos bitkinizin yaprakları soldaki resimdeki gibi alacalı ise, biraz daha fazla ışığa ihtiyacı olabilir. Fakat eğer yeterince ışık veremiyorsanız, çok da meraklanmayın. Bitkiniz az ışık alan bir yerde de mutlu olacaktır, fakat zaman içinde yaprakları sağdaki resimdeki gibi alacalıdan çok, düz koyu yeşile dönebilir.

Pothos saksı seçimi

Pothos için saksı materyali çok da önemli değil. Fakat kesinlikle altında delik olan bir saksı seçin. Eğer kilden yapılmış bir saksı seçerseniz, toprak daha çabuk kuruyacağı için, bitkiyi daha sık sulamanız gerekir. Plastik bir saksı hava geçirmediği için toprağı daha nemli tutacaktır. Fakat tercih tamamen size kalmış :).


Saksının boyunu seçerken, bitkinizin kök sistemine bakın. Kök sisteminin boyundan en fazla 5 santim daha büyük bir saksı seçin. Fazla büyük bir saksı seçerseniz toprak fazla nemli kalır ve bitkinizin kökleri nemden çürüyebilir.


Senede bir saksının altını kontrol edin. Eğer saksınızın altındaki deliklerden kökler fışkırmaya başlamışsa, bitkinizi biraz daha büyük bir saksıya alma vakti gelmiştir. Onun dışında saksı değiştirmenize pek de gerek yok.


Pothos sulama sıklığı

Pothos bitkisi, fazla ıslak kalmayı hiç ama hiç sevmiyor. Fazla sularsanız önce yaprakları sararıp dökülmeye başlayabilir. Eğer uzun süre fazla sulamaya devam ederseniz, zaman içinde kökleri çürüyebilir ve bitkinizi kaybedebilirsiniz. Toprağın kuru kalması, fazla ıslak kalmasından çok daha iyi.


Her bitkide olduğu gibi sulama sıklığı, saksının materyali (örn: plastik, toprak, seramik), evdeki havanın sıcaklığı veya kuruluğu, ya da güneş miktarı gibi birçok farklı etkene göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden sulamadan önce mutlaka toprağın kuruluğunu kontrol edin. Parmağınızı toprağın içine, 1-2 santimetre kadar derine sokun. Toprak eğer kuruysa, sulama vakti gelmiştir. Toprak nemliyse sulamayın. Toprağın nemli olduğunu, parmağınıza yapışmasından da anlayabilirsiniz.


Ortalama 1 veya 2 haftada bir sulayabilirsiniz, fakat her sulamadan önce yukarıda belirttiğim şekilde toprağı kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Sularken bitkiyi bir lavaboya veya küvete alıp, üzerinden bolca, alttaki delikten suyu akana dek sulayın. Yerine geri götürmeden önce tüm suyunu akıttığından emin olun.


Pothos toprak seçimi

Ev bitkileri için hazırlanmış, fazla nem tutmayan herhangi bir toprak karışımını kullanabilirsiniz.


Pothos çoğaltma

Pothos bitkilerini çoğaltmak çok keyifli ve çok kolay!


Bitkinizin uzun bir dalını seçin. Ucunda en az 2-3 yaprağı kalacak şekilde, yumrularının bir-iki santim ötesinde kesin. Sonra en altta, yumrunun yanında kalan yaprağı da kesin.

Sonra bir kavanozu veya bardağı suyla doldurup, bu dalı içine alın. Bir pencere kenarına veya indirekt ışık alan bir yere koyup, birkaç hafta köklenmesini bekleyin!

İyice köklendikten sonra yeni bitkinizi toprağa alabilirsiniz :).


Pothos bitkisi sık görülen sorunlar

Sararan yapraklar: Bitki fazla sulanmış olabilir. Sararan yaprakları koparıp, bir daha sulamadan önce toprağın kurumasını bekleyin.

Solan yapraklar: Bitkinin suya ihtiyacı olabilir. Toprağı kontrol edin, kuruysa sulayın.

Kuruyan yapraklar: Her bitkide yaprak kaybı az miktarda olabilir. Kuruyan yaprakları koparıp atabilirsiniz.

Yumuşayan veya kararan dallar: Kökleri fazla sulamadan çürümeye başlamış olabilir. Kuruyana dek sulamayı kesin.


Pothos bitkisi evcil hayvanlar için zararlı mı?

Pothos bitkisinin yaprakları evcil hayvanlar için ölümcül olma riski düşük olsa da, toksik. Eğer yüksek miktarda yenilirse, hayvanlarınız ağızda iritasyon ve yanma hissi, tükürük artışı, kusma veya yutkunmada zorluk gibi semptomlar gösterebilir. Mümkünse hayvanlarınızın ulaşamayacağı bir yere koyun ve yapraklarını yemediklerinden emin olun.


Anlattıklarımı görsel olarak görmek de isterseniz yukarıdaki videoyu izleyin derim! Pothos sarmaşığınızla güzel günler geçirmenizi diliyorum. Sevgiler!


💜Gizem

14,963 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör