İki Farklı Sağlıklı Nutella: Findukella ve Hurmella!

Güncelleme tarihi: 3 Mar 2019


Youtube kanalımı açtığımda ilk paylaştığım tarifim Nutella'ydı! Hala o videoyu çekerkenki heyecanımı hatırlıyorum. Ama o videoyu çekeli çok uzun süre oldu... Ben de bu süre içinde tarifimi değiştirip güzelleştirdim, bir de şekersiz versiyonunu geliştirdim. Bugün sizlerle iki versiyonu da paylaşacağım.


findukella ve hurmella

Tarifin birinci versiyonunda, yani Findukella'da şeker kullanıyoruz, fakat gerçek Nutella'ya nazaran çok daha az şeker içeriyor. Bu tariften toplamda 180 gram Findukella elde ediyoruz ve bu 180 gramın sadece 24 gramı şeker (aşağıda, sağdaki kase). Nutella'nın 180 gramında ise 101 gram şeker var (aşağıda, soldaki kase).


Fakat yine de Nutella'nızda hiç rafine şeker olmasın istiyorsanız, hurmalı versiyonunu, yani Hurmella'yı da yapabilirsiniz. Hurmanın içindeki su ve lif sayesinde Hurmella'nın kıvamı daha yoğun oluyor, bu nedenle de orjinal Nutella'ya biraz daha benziyor. Ben iki tarifi de çok seviyorum ve ikisini de sıklıkla yapıyorum. Eşim Ben'in favorisi ise Hurmella. :)

Findukella

vegan, glutensiz

pişirme: 12-14 dakika

hazırlama: 15-20 dakika özel ekipman: rondo, blender

Malzemeler

1 bardak çiğ fındık (150 gram)

Çeyrek bardak kaju (40 gram)

1.5 yemek kaşığı kakao

1.5-2.5 yemek kaşığı rafine edilmemiş şeker (beyaz şeker veya hindistan cevizi şekeri de olur)

Yapımı

1. Fırını 180 dereceye ön ısıtmaya alın.

2. Fındıkları bir fırın tepsisine alıp, kabukları soyulmaya ve yağları görünmeye başlayana dek, yaklaşık 12-14 dakika kavurun.

3. Bu sırada şekeri bir blender'a alıp iyice toz haline gelene dek çekin. Blenderınız büyükse, daha bol miktarda şeker çekip, geri kalanını daha sonra kullanmak üzere ayırabilirsiniz.

4. Fındıkların kabuklarını ayırmak için fırından çıkınca hepsini bir cam kavanoza alıp, kavanozda iyice çalkalayın. Böylece kabukların çoğu kolayca soyulacak. (Bazılarının üzerinde kabukları kalabilir, sorun değil. Önemli olan çoğunu soymak!)

5. Kavurup kabuğunu soyduğunuz fındıkları ve çiğ kajuları bir rondoya alın. Krema kıvamına gelene dek çekin. Benim rondomda bu kıvama gelmesi 6 dakika aldı, ama rondonuzun modeline göre bu süre değişkenlik gösterecektir.

6. Toz haline getirdiğiniz şekerinizi ve kakaonuzu da rondoya ekleyin. Önce sadece 1.5 yemek kaşığı şeker ekleyin - bence bu miktar yeterli oluyor. Rondodan geçirin. Tadına bakın, eğer daha yoğun bir kakao tadı isterseniz, kakao ekleyin. Daha tatlı olmasını isterseniz, şeker ekleyin.

Hurmella

vegan, şekersiz, glutensiz

pişirme: 12-14 dakika

hazırlama: 15-20 dakika özel ekipman: rondo, blender

Malzemeler

1 bardak çiğ fındık (150 gram)

Çeyrek bardak kaju (40 gram)

12-14 büyük hurma

1/2 bardak sıcak su

2.5 yemek kaşığı kakao

Yapımı

1. Fırını 180 dereceye ön ısıtmaya alın.

2. Fındıkları bir fırın tepsisine alıp, kabukları soyulmaya ve yağları görünmeye başlayana dek, yaklaşık 12-14 dakika kavurun.

3. Bu sırada hurmaların çekirdeklerini çıkardıktan sonra sıcak suyla kaplayın.

4. 10 dakika sonra, hurmaları suyuyla birlikte rondonuza alıp, ezme kıvamına gelene dek çekin. Bir kaseye alıp rondonuzu temizleyin.

5. Fındıkların kabuklarını ayırmak için fırından çıkınca hepsini bir cam kavanoza alıp, kavanozda iyice çalkalayın. Böylece kabukların çoğu kolayca soyulacak. (Bazılarının üzerinde kabukları kalabilir, sorun değil. Önemli olan çoğunu soymak!)

6. Kavurup kabuğunu soyduğunuz fındıkları ve çiğ kajuları bir rondoya alın. Krema kıvamına gelene dek çekin. Benim rondomda bu kıvama gelmesi 6 dakika aldı, ama rondonuzun modeline göre bu süre değişkenlik gösterecektir.

7. Hurma ezmenizi ve kakaonuzu da rondoya ekleyip iyice karışana dek çekin. Tadına bakın, eğer daha yoğun bir kakao tadı isterseniz, kakao ekleyin.

Notlar

Karışımı ilk kavanoza aldığınızda, hem fındıklar, hem de çikolata sıcak olduğu için kıvamı biraz akışkan olacaktır. Malzemeler soğudukça bir nebze katılaşacak.

Daha uzun dayanması adına ben buzdolabında saklıyorum. Özellikle hurmella, su içermesi nedeniyle daha çabuk bozulabilir.

Bu tarifi denerseniz lütfen aşağıya yorumunuzu yazın! Aynı zamanda instagram'a da resmini eklerseniz, beni de etiketlemeyi unutmayın :) 💜Gizem

#şekersiz #hurma #vegan

2,223 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör