Karpuzlu, Salatalıklı, Naneli Sütsüz Meybuz


Bu tarif dünyanın en lezzetli, en ağız sulandırıcı dondurması değil, onu açıkça söyleyebilirim. Ama aşırı sıcak yaz günlerinde yiyebileceğiniz en ferahlatıcı şeylerden biri! Karpuz, salatalık, ve naneyi bir araya getirip, bir de donduruyoruz! Bu üç malzemeyi seviyorsanız ve bir sıcak hava dalgasıyla boğuşuyorsanız kesin deneyin, yedikçe serinlediğinizi, ferahladığınızı hissedeceksiniz. Yaz akşamlarında biraz da eğlenceli bir tarif olsun derseniz içine azıcık tekila veya vodka ekleyip kokteyl tadında bir meybuz da elde edebilirsiniz (fakat fazla eklemeyin, alkolün donma derecesi oldukça düşük olduğu için dondurmakta zorluk çekersiniz).

Karpuzlu, Salatalıklı, Naneli Meybuz

vegan


hazırlama: 15 dakika

bekleme: minimum 6 saat


Malzemeler (10 küçük meybuz için)

3-4 bardak doğranmış ve çekirdekleri çıkarılmış karpuz

1 bardaktan biraz az soyulmuş ve doğranmış salatalık

10 yaprak taze nane

1 yeşil limonun suyu (2-3 yemek kaşığı kadar)

Sıvı tatlandırıcı (opsiyonel)


Yapılışı:

1. Tatlandırıcı dışında tüm malzemeleri blender'dan iyice geçirin. Tadına bakın. Eğer yeterince tatlı değilse sıvı tatlandırıcı ekleyip yeniden blender'dan geçirin.

2. Malzemeyi dondurma kaplarınıza* alıp dondurma çubuklarınızı ekleyin.

3. Meybuzları en az 6 saat dondurun.

4. Meybuzları dondurma kalıplarından rahatça çıkarabilmek için, ılık suyla doldurduğunuz bir bardağa batırıp, 10-15 saniye bekletin. Sonrasında kalıbı biraz ellerinizle sıktıktan sonra rahatlıkla çıkacaklardır. Afiyet olsun!

Notlar

*Eğer dondurma kabınız yoksa büyük boy buz kalıbı, temizlediğiniz minik yoğurt kaplarını veya plastik/kağıt bardaklar da kullanabilirsiniz.

Bu tarifi denerseniz lütfen aşağıya yorumunuzu yazın! Aynı zamanda instagram'a da resmini eklerseniz, beni de etiketlemeyi unutmayın :)

💜Gizem


#vegan #sütsüz

187 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör