Hindistan Cevizli ve Çilekli Meybuz


Bu tarif hem çok lezzetli, hem de çok ferahlatıcı. Gözlerinizi kapattığınızda kendinizi tropik bir adada hayal etmenizi kolaylaştıracak bir hindistan cevizi aroması, yazın kraliçesi çilekle buluşunca müthiş bir tat ortaya çıkıyor!


Hindistan Cevizli ve Çilekli Meybuz

vegan


hazırlama: 15 dakika

bekleme: minimum 6 saat


Malzemeler (6 meybuz için)

1 konserve tam yağlı hindistan cevizi sütü veya kreması

15-20 tane büyük çilek

3 yemek kaşığı akçaağaç şurubu veya agave nektarı

Biraz eritilmiş çikolata (opsiyonel)


Yapılışı:

1. Bir rondoya hindistan cevizi sütünü, çileklerin yarısını ve akçaağaç şurubunu ekleyip iyice çekin.

2. Malzemenin dörtte üçünü dondurma kalıplarınıza* alın.

3. Rondoda kalan malzemeye çileklerin geri kalanını da ekleyin, yeniden rondodan geçirin.

4. Daha koyu renkli olan bu karışımı da dondurma kaplarının tepesine ekleyin. Dilerseniz bir dondurma çubuğu veya metal pipet yardımıyla bu iki farklı tondaki karışımları hafifçe karıştırın. Dondurma çubuklarınızı ekleyin.

5. Meybuzları en az 6 saat dondurun.

6. Meybuzları kalıplarından rahatça çıkarabilmek için, ılık suyla doldurduğunuz bir bardağa batırıp, 10-15 saniye bekletin. Sonrasında kalıbı biraz ellerinizle sıktıktan sonra rahatlıkla çıkacaklardır.

7. Dilerseniz erittiğiniz çikolatayı ince çizgiler halinde dondurmaların üzerine akıtın. Dondurmaları tüketmeden 3-5 dakika önce oda sıcaklığında hafifçe eriyene dek bekletirseniz, kıvamı daha kremamsı olacaktır. Afiyet olsun!

Notlar

*Eğer dondurma kabınız yoksa büyük boy buz kalıbı, temizlediğiniz minik yoğurt kaplarını veya plastik/kağıt bardaklar da kullanabilirsiniz.

Bu tarifi denerseniz lütfen aşağıya yorumunuzu yazın! Aynı zamanda instagram'a da resmini eklerseniz, beni de etiketlemeyi unutmayın :)

💜Gizem


#vegan #sütsüz

270 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör