Havuçtan Sosis: HavuçDog!


Yanlış görmediniz! Bu tarifte, havuçtan sosis yapıyoruz. Bildiğiniz havuçtan.

Bu fikri ilk gördüğümde, "Yok artık, bu kadarı da fazla. İyice abartmışlar. Havuçtan sosis mi olur?" demiştim. Fakat sonra merakım, ön yargımı yendi ve denemeye karar verdim. Sonuca gerçekten çok şaşırdım. Tabii ki tam bir hot dog tadı yok, ama beklediğimden çok daha fazla sosise benziyor!

Tek başına yerseniz tabii ki havuç yediğiniz çok belli olacak. Fakat ince uzun hotdog ekmeğinin içine alıp, üzerine bolca hardal ve ketçap dökerseniz neredeyse aynı sosisli sandviç gibi oluyor!

Bence sırf eğlenmek için bile bu tarifi yapmaya değer!

Havuçtan Sosis: HavuçDog!

vegan

hazırlama: 15 dakika

bekleme: 3 saat

pişirme: 15 dakika


Malzemeler

6-7 havuç

1 bardak soya sosu (mümkünse tuzu azaltılmış)

1 bardak su

1/3 bardak elma sirkesi

1 yemek kaşığı hardal

2 diş sarımsak (doğranmış)

1 tatlı kaşığı tütsülenmiş paprika


Servis için sosisli ekmeği, ketçap, hardal


Yapımı

1. Havuçları soyup, uçlarını bıçak yardımıyla yuvarlayarak sosis şekline getirin*.

2. Havuçları tamamen yumuşayana dek, 20-25 dakika kadar kaynatın (kaynama süresi havuçların kalınlığına göre değişecektir**).

3. Onlar kaynarken havuçları marine sosunu hazırlayın. Bunun için havuçların sığacağı en küçük kabı kullanın ki havuçlar sosun içine batabilsinler. Soya sosunu, suyu, sirkeyi, sarımsağı, hardalı ve tütsülenmiş toz biberi ekleyip iyice karıştırın***.

4. Haşlanan havuçları bir tabağa alıp soğumalarını bekleyin. Soğuyunca marine sosuna ekleyip, en az 3 saat buzdolabında bekletin.

5. Marine olmuş havuçları orta ateşte ısıtıp yağladığınız bir tavada her tarafı kızarana dek pişirin****. Geride kalan marine sosunu atmayın! Dilerseniz farklı tarifler için dilimlenmiş tofu veya sebze marine etmek için kullanabilirsiniz.

6. İnce uzun hotdog ekmeğine ekleyip, üzerine ketçap ve hardal ile servis edin.


Notlar

*Havuç seçerken orta kalınlıkta, mümkünse düz ve sosise benzeyen havuçları seçin :). Havuçları sosis şekline getirirken kestiğiniz arta kalan kısımları atmayın! Ben rondomda rendeleyip hafta boyunca salatalarıma ekliyorum.

**Havuçların pişip pişmediğini anlamak için içine çatal batırın. Rahatça batıyorsa, pişmiş demektir.

***Bulabiliyorsanız marine sosuna sıvı tütsü aroması da ekleyebilirsiniz!

****Ben İkea'dan aldığım çizgili ızgara tavasını kullanıyorum.

Bu tarifi denerseniz lütfen aşağıya yorumunuzu yazın! Aynı zamanda instagram'a da resmini eklerseniz, beni de etiketlemeyi unutmayın :)

💜Gizem


#vegan #havuçdog #vegan et

1,105 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör