Fıstık Ezmeli ve Muzlu Vegan Dondurma


Bu tarif bana sorarsanız en lezzetli vegan dondurmalardan biri - hatta marketten aldığım bazı vegan dondurmalardan bile daha güzel. Yapması da çok ama çok kolay. Dondurulmuş muzların birden nasıl dondurma kıvamı aldıklarını görünce gözlerinize inanamayacaksınız!

Fıstık Ezmeli ve Muzlu Vegan Dondurma

vegan


hazırlama: 15 dakika

bekleme: minimum 6 saat


Malzemeler (7 küçük dondurma için)

4 tane iyice dondurulmuş olgun muz

1/2 bardak şekersiz fıstık ezmesi

Biraz su veya bitkisel süt

1.5 yemek kaşığı kakao (opsiyonel)

Biraz eritilmiş çikolata (opsiyonel)


Yapılışı:

1. Bir rondoya dondurulmuş muzlarınızı, fıstık ezmenizi ve mümkün olduğunca az suyu ekleyin. Suyu sadece çekilmesini kolaylaştırmak için ekliyoruz, sadece rondonuzun çekmek için ihtiyacı kadar ekleyin - fazla eklerseniz dondurmanızda buz kristalleri oluşacaktır. Malzemeleri iyice karışana dek rondodan geçirin. Dilerseniz bu karışımı da dondurma olarak yiyebilirsiniz!

2. Malzemenin dörtte üçünü dondurma kalıplarınıza* alın.

3. Rondoda kalan malzemeye kakaoyu da ekleyin, yeniden rondodan geçirin.

4. Kakaolu karışımı da dondurma kaplarının tepesine ekleyin. Dilerseniz bir dondurma çubuğu veya metal pipet yardımıyla iki aromayı birbirine hafifçe karıştırın. Dondurma çubuklarınızı ekleyin.

5. Dondurmaları en az 6 saat dondurun.

6. Dondurmaları kalıplarından rahatça çıkarabilmek için, ılık suyla doldurduğunuz bir bardağa batırıp, 10-15 saniye bekletin. Sonrasında kalıbı biraz ellerinizle sıktıktan sonra rahatlıkla çıkacaklardır.

7. Dilerseniz erittiğiniz çikolatayı ince çizgiler halinde dondurmaların üzerine akıtın. Dondurmaları tüketmeden 3-5 dakika önce oda sıcaklığında hafifçe eriyene dek bekletirseniz, kıvamı daha kremamsı olacaktır. Afiyet olsun!

Notlar

*Eğer dondurma kabınız yoksa büyük boy buz kalıbı, temizlediğiniz minik yoğurt kaplarını veya plastik/kağıt bardaklar da kullanabilirsiniz.

Bu tarifi denerseniz lütfen aşağıya yorumunuzu yazın! Aynı zamanda instagram'a da resmini eklerseniz, beni de etiketlemeyi unutmayın :)

💜Gizem


#vegan #sütsüz

606 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör