Bob Ross Tekniği ile Resim Yapmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Güncelleme tarihi: 3 Mar 2019


Çocukluğumda Bob Ross videolarını izlerken hissettiğim merakla karışık hayranlığı hala hatırlıyorum. Fakat Bob sürekli herkesin onun tekniklerini kullanarak güzel resimler yapabileceğini söylese de, aklıma Bob'la birlikte resim yapmak hiç gelmemişti. Bir gün Youtube'da gezinirken, popüler bir Youtuber'ın Bob Ross ile resim yapma videosu karşıma çıktı ve bu videoyu izledikten sonra, "Neden ben de Bob'la birlikte resim yapmayayım ki?" diye düşündüm.

O zamandan beri toplamda 7 tablo çizdim Bob ile birlikte. Tabii ki hala öğrenme sürecindeyim ama bu süreçte öğrendiğim bazı şeyleri de sizlerle paylaşmaya hazırım. O zaman başlayalım!

Malzemeler

Not: Ben malzemeleri almadan vegan olup olmadıklarını şu siteden kontrol etmiştim. Vegan olsanız da, olmasanız da hayvan sömürüsüne destek olmamak adına vegan ürünler tercih etmenizi tavsiye ediyorum.

1. Tuval

Bob ile birlikte resim yapabilmek için kağıt değil, bez tuval kullanmanız gerekiyor. Bob kendi resimlerinde 45x60 cm boyutunda bir tuval kullanıyor, fakat siz aynı oranda olduğu sürece dilediğiniz boyutta bir tuval alabilirsiniz. Sadece tuvalinizin boyutuna göre fırça boylarını da ayarlamanız gerekebilir. Aldığınız tuvalin vegan olması için hayvansal gesso değil, akrilik gesso ile hazırlanmış olması gerekecek.

Açıkçası büyük tuvaller evde çok yer kapladığı için, evim de oldukça küçük olduğu için ben daha küçük tuvallerle çalışmayı tercih ediyorum. Başlangıçta 12x17 cm boyutunda bir tuval kullanıyordum, fakat bu boy fırçalarım için fazla küçük kaldığı için biraz zorlandım. Şimdi ise 23x30 cm boyutunda bir tuval kullanıyorum ve çok memnunum.


minik tablolarım :)

2. Ressam Sehpası

Bob kendi videolarında resimlerini hep çok sağlam bir ressam sehpası üzerinde yapıyor. Siz de ressam sehpası kullanacaksanız, çok sağlam, sert fırça darbeleriyle devrilmeyecek ve tuvalinizi sabit tutabilecek, kaliteli bir ressam sehpasına ihtiyacınız olacak.

Şahsen ben ressam sehpası kullanmıyorum çünkü bu kalitedeki sehpalar oldukça pahalı. Aynı zamanda küçük apartman dairemde ressam sehpasını koyacak yerim de yok... Bunun yerine, bir masaya büyük bir karton parçası koyup, tuvalimi ressam bantıyla bu karton parçasına yapıştırıyorum. Böylece tuvalim sert fırça darbeleri vursam bile hareket etmiyor. Size de tavsiye ederim.

3. Boyalar

Bob, yağlı boya ile resim yapıyor. Ben burada bir kırtasiyeye gidip, bulabildiğim en uygun fiyatlı vegan yağlı boya setini aldım (Daley Rowney marka, Georgian başlangıç seti). Setin içinde Bob'un kullandığı renk tonlarının hepsi olmasa da, çoğu var. Olmayanların da benzerlerini kullanarak idare ediyorum - tıpa tıp aynı tonlarda olması gerekmiyor.

Bob'un en sık kullandığı renk tonları: titanium white, phthalo blue, prussian blue, phthalo green, sap green, midnight black, alizarin crimson, dark sienna, cadmium yellow ve yellow ochre. Benim kullandığım sette ise mavi ve siyahın farklı tonları var, yeşilin ise sadece bir tonu var. Fakat benzer renkleri kullanarak da gayet güzel işler çıkıyor.

4. Fırçalar ve Spatüller

Bob'u daha önce izlediyseniz, birkaç basit darbeyle birden koca bir dağ, kasvetli bir bulut, ışıltılı bir göl veya ihtişamlı bir ağaç çizebildiğini biliyorsunuzdur. Bunları kolayca başarabilmek için sizin de doğru fırça ve spatülleri kullanmanız gerekecek. Fakat başlangıç seviyesinde yüksek fiyatlı fırçalara veya spatüllere yatırım yapmanız gerektiğini düşünmüyorum.

Ben yine kırtasiyemden başlangıç seviyesi için satılan bir sentetik fırça ve plastik spatül seti aldım, çünkü herşeyi tek tek almaktan çok daha ucuzdu. Bunu yaparken, fırçaların hayvan kılından yapılmamasına, sentetik olmalarına özen gösterdim. Bu setlerde muhtemelen ihtiyacınız olan herşey olmayacak, fakat deneme aşamasında ihtiyacınızı görecektir. Zaten resim yaptıkça neye ihtiyacınız olduğunu anlamaya başlayacaksınız. Örneğin ben ilk 3 tablomdan sonra ek olarak bir büyük fırçaya ve büyük bir spatüle ihtiyacım olduğunu anladım, resim yapmaya devam etmek istediğime karar verdikten sonra bu malzemeleri de ayrıca satın aldım.

5. Palet

Bob ile resim yapmaya ilk karar verdiğimde ilk gördüğüm paleti pek de düşünmeden almıştım. Bu, hepimizin bildiği klasik bombeli bir paletti (aşağıda resmi var). Fakat ilk tablomdan sonra anladım ki bu klasik paletler Bob ile resim yaparken kesinlikle işe yaramıyor. Bob, bol boya kullanıp renkleri birbirleriyle karıştırmayı sevdiği için, düz bir zemine ihtiyacınız olacak. Ben bunun için evimde zaten bulunan metal bir kutunun kapağını kullanıyorum, ayrıca bir palet alma ihtiyacı duymadım.


bu paletlerden kullanmayın!

6. Sıvı Beyaz veya Keten Yağı

Bob'u diğer yağlı boya ressamlarından ayıran en önemli özellik, ıslak tuval üzerine resim yapması. Burada ıslak derken, suyla değil, yağla ıslatılmış tuvalden bahsediyoruz. Bu tekniğe wet-on-wet deniliyor. Bu sayede, tuvale eklediğimiz tüm renklerin kolayca harmanlanabilmesini sağlıyoruz.

Bob bunu yapışını genelde göstermiyor, fakat her resimden önce, tuvalini incecik bir tabaka Sıvı Beyaz (Liquid White) ile kaplıyor (bazı resimlerde Liquid Clear, Liquid Black gibi varyasyonlarını da kullandığı oluyor). Bulabilirseniz bunun hazırını da alabilirsiniz, fakat ben kendim yapıyorum. Bunun için Titanium White boyaya ve keten yağına ihtiyacınız olacak. Tuvali kaplamak için ihtiyacınız kadar Titanium White boyaya, eşit miktarda keten yağı ekleyip, bir resim bıçağı yardımıyla iyice karıştırdıktan sonra, bir fırça yardımıyla tüm tuvalinizi incecik bir tabaka halinde bu karışımla kaplamanız gerekecek. Burada tüm tuvalin kaplanmış olması, fakat miktarın mümkün oldukça az olması önemli. Dilerseniz tuvali kapladıktan sonra bir kağıt peçeteyle üzerinden geçip, fazla yağı silebilirsiniz.

7. Fırça Temizleyiciler

Açıkçası yağlı boyanın temizliğini yapmak beklediğimden çok daha zor çıktı! Fırçalarınızı suyla temizleyemiyorsunuz. Bunun için kokusuz bir tiner almanız gerekecek. Aynı zamanda da içinde metal bir aparat olan fırça temizleme kabımın da çok faydasını gördüm - bunu kullandığımda fırçalarım kesinlikle çok daha çabuk ve iyi temizleniyor! Tek yapmanız gereken, kabı kokusuz tinerle doldurmak ve fırçaları metal temizleme aparatının üzerinde gezdirmek. Bu arada zaman içinde boyalar tinerden ayrışıp kabın dibine iniyor, bu yüzden aynı tineri birkaç kez kullanabiliyorsunuz.

SIK SORULAN SORULAR

1. Bob Ross videolarını nereden bulabilirim?

Ben Youtube'da Bob Ross'un resmi kanalını kullanıyorum, bu kanalda Bob'un neredeyse tüm resimleri mevcut. Eğer İngilizce bilmiyorsanız, Bob Ross ile Resim Sevinci olarak aratıp, Türkçe dublajlı versiyonlarını da bulabilirsiniz.

2. Başlangıçta hangi videoları takip etmeliyim?

Bob'un videoları genelde sadece 28 dakika olduğu için başlangıç seviyesinde takip etmesi oldukça zor olabiliyor. Fakat aynı zamanda yaptığı herşeyi çok daha detaylı anlattığı bir-iki tane 1 saatlik videosu da var (Bob Ross 1-hour Special olarak bulabilirsiniz). Bunları izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum! Benim en çok işime yarayan, the Grandeur of Summer videosuydu.


3. Bob Ross videolarını izleyerek nasıl resim yapıyorsun?

Yapacağım resmi seçtikten sonra, resmi yapmadan önce videosunu 1 kere dikkatle izliyorum. Genel olarak bir fikir edindikten sonra, malzemelerimi hazırlayıp videoyu başa sarıyorum. İkinci izleyişimde Bob ile aynı anda resim yapmaya çalışıyorum. Fakat genelde Bob benden daha hızlı olduğu için, aralarda videoyu durdurup ona yetişmem gerekiyor, hatta bazen aynı yeri birkaç kez izlemem gerekiyor. Genelde resmi yapmaya başladıktan sonra 1.5-2 saat içinde bir tabloyu tamamlamış oluyorum.

4. Bob Ross ile resim yapmak için resim tecrübesi gerekli mi?

Hayır! Tek ihtiyacınız olan istek ve sabır. Bob gerçekten de herşeyi en kolay haliyle gösteriyor, fakat sizin de kendinize karşı sabırlı ve şefkatli olmanız gerekiyor. İlk yaptığınız resimler istediğiniz gibi olmayabilir, fakat buna kafayı çok da takmamanızı ve sürekli pratik yapmanızı tavsiye ediyorum. Benim de yaptığım her tablo içime sinmiyor, ama bu yaparken keyif almamı asla engellemiyor :). Her tabloda yeni şeyler öğrendiğimi ve kendimi geliştirdiğimi hissediyorum. Aşağıya şu ana dek yaptığım tüm Bob Ross tablolarını soldan sağa kronolojik olarak ekliyorum. Henüz gidecek çok yolum var ama yine de kısa sürede çok yol kat ettim bence - belki size de ilham olur :).

Evet, benden bu kadar. Eğer başka sorularınız veya yorumlarınız varsa lütfen aşağıya bırakın!

Eğer bu yazıyı okuduktan sonra Bob ile resim yaparsanız, instagram'a da resmini eklerseniz, beni de etiketlemeyi unutmayın! :) 💜Gizem

#bobross #resim #resimsevinci

12,599 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör